
– RØA HAR DEFINITIVT GJORT MEG TIL EN BEDRE FOTBALLSPILLER
Svava Ros Gudmundsdottir vender snuten mot Kristianstads DFF for 2019-sesongen.
Etter det som må sies å ha vært en suksessrik førstesesong i norsk fotball for den islandske landslagsspissen, hvor hun kvitterte med 18 mål på 24 kamper i Røa-drakt, er Toppserien byttet ut med Damallsvenskan.
Det er med blandede følelser Svava nå har tatt farvel med Dynamite Girls og klubbens støtteapparat.
– Minnene fra kvartfinaleseieren mot Arna-Bjørnar står sterkt i minne. Det var en helt spesiell kveld med en helt spesiell gjeng. Jeg kommer også til å savne tacokvelder med jentene, og ikke minst Geirs vitser, forteller Svava, som mandag signerte for Kristianstads DFF.
– Jeg kunne ikke ha bedt om et bedre sted å være eller en bedre klubb å starte min profesjonelle fotballkarriere. Jentene, støtteapparatet og alle andre rundt laget har vært fantastiske. De har gjort min tid her virkelig flott, og de hjalp meg mye med å finne meg til rette i et nytt land med en ny spillestil, legger islendingen til.
– En bedre fotballspiller
Svavas nye klubblag plukket totalt 39 poeng i år. Det kvalifiserte til fjerdeplass i Damallsvenskan, ni poeng bak seriemester Piteå IF DFF. Når Svava nå skal prestere i nok et land vil lærdommene fra Røa og norsk fotball være viktige på veien.
For skal vi tror Svava har hun tatt mange skritt siden hun ikledde seg Røa-drakten for første gang tidlig i 2018.
– Jeg kom med et åpent sinn og med stor vilje til å lære mer og utvikle meg som fotballspiller. Jeg omstilte meg raskt til en spillestil jeg ikke var kjent med tidligere, og jeg har lært mye av det.
– Røa har definitivt gjort meg til en bedre fotballspiller. Tiden i Røa har lært meg mye, og jeg har tatt mange steg. Jeg har plukket opp mye fra både medspillere og trenere. Særlig det, men også det å score mye mål, har gitt meg mye selvtillit.
Det er ingen hemmelighet at Svava, som tok Toppserien med storm i 2018, har satt seg store mål for fremtiden. Og nå er det altså svenske kunst- og naturgressbaner som gjelder.
– Dette er en ny og spennende utfordring for meg. Jeg ønsker å spille på høyest mulig nivå, skape gode minner på veien og gjøre mitt beste for det laget jeg spiller for.
– Minnene fra Røa er mange, og jeg er utrolig takknemlig for menneskene jeg har blitt kjent med her og for det vi fikk oppleve sammen i år. Jeg kommer til å savne jentene og alle rundt laget.
Røa Dynamite Girls ønsker deg masse lykke til i Sverige, Svava! Afrám!